1. Урок: 24.03.20г.
План-конспект
на урок за II клас
по Околен свят
I.Учебен предмет
: Околен свят
II.Тема на урока
: Какво научих за човека и неговото
здраве
III.
Цели на урока:
1. Образователни :
назовава частите на човешкото тяло – глава, торс,
крайници;
назовава сетивните органи и тяхното
предназначение;
разграничава видовете храни по произход –
растителни и животински;
изграждане на положително отношение към
дейности, свързани с поддържане на здравето –
спорт, движение, хигиена и хранене, медицински
грижи.
2. Възпитателни:
-
създава положително отношение към хигиенните
правила;
-
изгражда
положително
отношение
към
здравословното хранене;
-
свързва здравето със значението на движението и
спорта.
3. Развиващи:
-
Разширяване знанията за човека и неговото здраве.
Очаквани резултати:
Систематизиране и затвърдяване на знанията за
човешкото тяло, здравословното хранене и грижата
за здравето.
IV
.Тип на урока:
Обобщение
V.
Форми на организация на обучението:
- Фронтална
VI.
Дидактически принципи:
•Научност;
•Нагледност;
•Последователност;
•Достъпност.
VII. Дидактически методи:
•Наблюдение;
•Беседа;
•Разказ;
•Дискусия;
•Работа с учебник
VIII. Дидактически средства:
презентация, учебник.
IX. Предварителна подготовка
1. На учителя: разработване на план – конспект,
презентация.
2. На ученика: работа с учебник, работен лист.
X.
Междупредметни връзки:
1. Изобразително изкуство, български език и литература.
План на урока:
1. Човешкото тяло – глава, торс, крайници
2. Сетивни органи – очи, уши, нос, език, кожа
3. Здравословно хранене
4. Здравословен начин на живот
Ход на урока
Организация на класа:
П: Добър ден, ученици! Моля, извадете учебника и
тетрадката си за работа в клас.
Актуализация на опорни знания:
П:
Ученици, ще ви прочета едно стихотворение. Искам
да слушате много внимателно и да ми кажете. Има ли
нещо смешно в това стихотворение? Кое е то?
(слайд
1)
Ученици думата „лани“ означава миналата година.
У:
Смешното в това стихотворение е, че Данчо се е къпал
само лятото на реката, а носа за здраве го бърше с ръкави,
ноктите не си режи, за да като на ежа, дрехите му са
изпрани миналата година.
П: Защо хвалбите на Данчо предизвикаха смях у вас,
ученици?
У:
Хвалбите на Данчо предизвикаха смях у нас, защото
Данчо няма изградени хигиенни навици.
П: Точно така! Данчо няма изградени хигиенни навици
и за разлика от вас не знае колко е важно човек да
спазва лична хигиена, за да бъде здрав и силен.
Подготвила съм ви няколко изречения, които трябва
да попълните. Нека проверим какво не знае Данчо.
(
слайд 2)
У:
Учениците попълват пропуснатите думи в изреченията.
Предмет: | Човекът и природата |
Тип: | Планове |
Брой страници: | 11 |
Брой думи: | 1644 |
Брой символи: | 9122 |