ПЛАН-КОНСПЕКТ
По Теория и методика на музикалното образование в
детската градина
Задължителна регламентирана ситуация в подготвителна
група на ДГ
По образователно направление
ИЗКУСТВО
Образователно ядро
МУЗИКА
Изготвил: Детелина Иванова Проверил:ст.пр. М.
Рачева
Специалност: ПУНУП - 2 курс
Фак. номер: 1840020001
Шумен
2018
1. Образователно направление:
Изкуство
2. Образователно ядро:
Музика
3. Тема:
Моята родина
4. Зона:
Аз обичам България
5. Образователни цели:
•
Максимално разгръщане на активно-действените норми на общуване на децата
с музиката.
•
Затвърдяване на стари знания и изучавани песни
•
Да се създаде весело, ведро, бодро и жизнерадостно настроение
•
Получаване на нови знания и изучаване на нова песен
6. Задачи:
1.
Затвърдяване на вече научени песни. Свирене на музикални инструменти.
Музикално ритмични движения.
2.
Разучаване на нова песен. Свирене с различни музикални инструменти.
Музикално ритмични движения.
3.
Максимално разгръщане на активно-действените норми на общуване на децата
с музиката.
7. Очаквани резултати:
•
Да се интонира точно
•
Емоционално, да се възприемат и възпроизвеждат музикалните творби
•
Да се предава точно характера на музиката чрез ритъма и движението
8. Предварителна подготовка на учителя:
•
Да изложи рисунки на децата на тема; " Моята родина", които са били
нарисувани предварително.
•
Пред дъската да постави българският трикольор.
•
Да подготви три ленти - бяла, зелена и червена с размери 2м. 0,50 м.
Ход на ситуацията
У: - Здравейте, деца! Както всички виждате, днес ние имаме гости. Нека да ви ги
представя. Това са учениците от 4 клас от СУ " Васил Левски" в нашия град. Хайде да
ги поздравим и да ги приветстваме с добре дошли!
Д: - Здравейтееее! Добре дошли при нас!
У: - Знаете ли, деца защо днес те са при нас?
Д: - Нееееее!
У: - Те са разбрали, че вие наесен ще бъдете ученици в І клас и искат да ви дадат
няколко съвета. За да покажете на нашите гости, че много сте се трудили през годината
и заслужавате вече да сте ученици, днес пред тях ние ще пеем песни, ще танцуваме и
ще маршируваме. Но преди това, ще трябва да затоплим гласчетата.
(Разпяват се. Изпълнява се песничка, която служи за разпяване на децата.)
Днеска ще извикам Мая
С топка да си поиграя
Топ-топ-топ-топ-топ.(2)
У: - Хайде сега, да повторим разпяването, като пляскаме с ръчички. Моля ви да
спазвате такта. ( Децата пеят и пляскат с ръце) Чудесно! Хайде сега да повторим, но да
включим и крачетата, които трябва да потропват в такт. Започваме. ( Децата се
разпяват, пляскат с ръце и тропат с крачета в такт)
Днеска ще извикам Мая
С топка да си поиграя
Топ-топ-топ-топ-топ.
У: - Добре, деца. Загряхме гласчетата си, загряхме ръчичките и крачетата си, време е
да се захващаме за работа. Гледайте сега много внимателно, какво ще ви покажа!
(Учителката презентира 9 слайда с изгледи от родината / планини, реки, гори, равнини/
на фона на песента „Българийо, родино мила”)